Get free delivery within Nairobi CBD for orders above KES 20,000
SecuGen Hamster Pro 20 Fingerprint Scanner HU20
Original price was: KSh 18,000.00.KSh 16,000.00Current price is: KSh 16,000.00.
SecuGen Hamster Pro 20 Fingerprint Scanner HU20
| Device Type | Optical Fingerprint Scanner |
| Model | HU20 |
| Resolution | 500 DPI |
| Interface | USB 1.1 |
| Protection Rating | IP54 |
Shipping & Delivery
Fast delivery
Your order will be deliver to the specified address
15 - 45 minutes
From KES 300

Warranty 1 year
Free 30-Day returns
Description
SecuGen Hamster Pro 20 Fingerprint Scanner HU20
The SecuGen Hamster Pro 20 Fingerprint Scanner HU20 is a reliable biometric fingerprint scanner designed for legacy and modern systems requiring USB 1.1 Full-Speed connectivity. It offers high-quality optical fingerprint capture with full compliance to international biometric standards.
Key Features
500 DPI optical fingerprint imaging
USB 1.1 Full-Speed interface
IP54-rated rugged design
Smart Capture™ and auto detection
Supports global biometric standards
Wide OS compatibility
Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product | Hamster Pro 20 |
| Model | HU20 |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Image Resolution | 500 DPI |
| Image Size | 300 × 400 pixels |
| Platen Size | 18.2 mm × 23.1 mm |
| Sensing Area | 15.2 mm × 20.3 mm |
| Image Gray Scale | 256 levels (8-bit) |
| Light Source | LED |
| Smart Capture Speed | 0.2 – 0.5 seconds |
| Dimensions | 53.9 × 58.5 × 31.6 mm |
| Weight | 98 g |
| Cable Length | 1500 mm |
| Interface | USB 1.1 Full-Speed |
| Supply Voltage | 5V (USB powered) |
| Max Current Consumption | 150 mA |
| Compliance | FCC, CE, KC, RoHS3, CB, WEEE, STQC, WHQL |
| Water/Dust Resistance | IP54 |
| Warranty | One-year limited |
| Supported Operating Systems | Windows, Windows Server, Android, Linux |
Other Features (with SecuGen SDKs)
Auto-On™
Smart Capture™
Device Recognition™
Fake Finger Rejection
360-Degree Fingerprint Rotation















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.