Get free delivery within Nairobi CBD for orders above KES 20,000
HP Pro Tower 290 G9 i7-14700 8GB 512GB SSD 21.5″ Monitor
Original price was: KSh 131,000.00.KSh 125,000.00Current price is: KSh 125,000.00.
HP Pro Tower 290 G9 i7-14700 8GB 512GB SSD 21.5″ Monitor
| Feature | Value |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-14700 |
| RAM | 8GB DDR4-3200 |
| Storage | 512GB NVMe SSD |
| Display | 21.45″ FHD Monitor |
| OS | FreeDOS |
Shipping & Delivery
Fast delivery
Your order will be deliver to the specified address
15 - 45 minutes
From KES 300

Warranty 1 year
Free 30-Day returns
Description
HP Pro Tower 290 G9 Desktop Bundle
The HP Pro Tower 290 G9 i7-14700 8GB 512GB SSD 21.5″ Monitor provides high-performance computing for enterprise environments. It utilizes the Intel Core i7-14th generation architecture to handle demanding multithreaded workloads. This system integrates essential security features and expandable hardware to ensure long-term reliability. Additionally, the bundle includes a professional-grade display to facilitate immediate deployment. Consequently, procurement managers can standardize office workstations with a single SKU. This workstation supports modern business applications with high efficiency.
Key Features
14th Generation Intel Processing
The Intel Core i7-14700 processor features 20 cores and 28 threads to manage intensive data processing and multitasking.High-Speed NVMe Storage
The 512GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive ensures rapid boot times and low-latency access to critical business files.Professional Display Integration
- 21.45-inch diagonal Full HD panel
- Anti-glare coating for reduced eye strain
- VGA and HDMI connectivity options
Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-14700 (Up to 5.4 GHz, 33MB L3 Cache) |
| Memory | 8GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Storage | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Monitor | HP Series 3 Pro 21.45″ FHD (1920 x 1080) |
| Chipset | Intel H670 |
| Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| I/O Ports | 4x USB 3.2 Gen 1, 4x USB 2.0, HDMI, VGA, RJ-45 |
| Operating System | FreeDOS |
What’s in the Box
HP Pro Tower 290 G9 Desktop Chassis
HP Series 3 Pro 21.45 inch FHD Monitor
HP 125 Wired Keyboard and Mouse
Power Cord and Documentation
Why Choose This Workstation
The Intel H670 chipset provides a stable platform for corporate networking and peripheral connectivity.
Users experience reduced application load times due to the high-bandwidth PCIe interface of the primary drive.
The tower chassis allows for future hardware expansion including additional RAM or secondary storage drives.
Hardware-based security features protect sensitive data at the silicon level during boot and operation.
This desktop bundle simplifies inventory management by providing a complete computing solution in one package.















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.